<- Chleb mieszanyLista potraw z grupy: Mączne,ziemniaki,ryżChleb orzechowy ->

PDF Drukuj

Chleb na piwie

Dodano: 2000-01-01 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 3383 razy.


Ten chleb najlepiej smakuje swiezy, jeszcze cieply. Pieke go gdy przychodza goscie, lub zabieram ze soba gdy gdzies idziemy, zeby zostal zjedzony za jednym posiedzeniem. Drugiego dnia juz tak nie smakuje.

Podstawowe skladniki:
4 szklanki maki
1 szklanka wrzatku
1 szklanka piwa
2 lyzki miodu
1 1/2 lyzki suchych drozdzy (Fermipan)
1 lyzka soli

Rozmieszac suche drozdze z maka, miodem i sola. Zmieszac piwo z wrzatkiem (uwaga, bedzie sie pienic i 'kipiec'). Wlac powoli te mieszanke do maki, mieszajac. Wyrabiac przez 15-20 minut. (ja mam mixer ze specjalnym 'mieszadlem' w ksztalcie haka wlasnie do wyrabiania ciast drozdzowych, mieszam tym powoli przez 15 minut).
Odstawic do wyrosniecia. Powinno podwoic objetosc.
Zamiesic i przelozyc do wysmarowanej maslem i wysypanej maka formy. Ja uzywam malej tortownicy - wychodzi mi jeden okragly bochenek.
Wlozyc do bardzo goracego piekarnika, po 10 minutach zmniejszyc gaz i piec przez 50-60 minut. Pod koniec pieczenia postukac w bochenek - jak wydaje gluchy odglos i jest zlotobrazowy, to znaczy, ze juz gotowy. Wyjac chleb z piekarnika, natychmiast wyjac z foremki i wlozyc z powrotem do wylaczonego ale ciagle jeszcze goracego piekarnika, zeby sie spod i boki zrobily chrupkie.
Wariacje:
maka - jezeli tylko biala pszenna to mozna dodac lyzke melasy dla koloru i aromatu. Ale najlepsza mieszanka to maka ciemna, pszenna (wholemeal, stoneground). Mozna np 3 1/2 szklanki ciemnej maki pszennej i 1/4 maki zytniej - nie wiecej, bo ciasto bedzie za ciezkie.
Mozna dodac pokruszonych orzechow wloskich albo ziemnych albo ziarenek slonecznika - wtedy zamiast maslem mozna foremke wysmarowac olejem z orzechow wloskich lub macadamia - mozna takie oleje u nas dostac, sa bardzo dobre do robienia sosow do salat w ktorych uzywa sie orzechy.
Mozna na wierzch posypac garstka platkow owsianych.
Maka (jezeli biala) powinna byc specjalna 'chlebowa' - roznica polega na ilosci glutenu, ktory powoduje, ze ciasto sie dobrze wyrabia i wiaze, a nie kruszy. Bedzie wiec to inna maka niz np do kruchego ciasta. Ale nie jest to konieczne. Ja czasem dodaje osobno kupiona make glutenowa jesli np pieke bulki a la francuska bagietka - z wierzchu chrupiaca a w srodku 'zujasta', o solidnej konsystencji, nie jak wiekszosc chlebow tutaj, ktore smakiem i konsystencja przypominaja wate.
Chociaz ostatnio pojawia sie sporo dobrego chleba w naszych sklepach - jest nawet jeden, ktory o dziwo ma na liscie skladnikow 'tylko' make, drozdze, wode i sol, a nie kilometrowa liste dziwnych skladnikow, ktore moim zdaniem dobremu chlebowi nie sa wcale potrzebne. Ale odbiegam od tematu.
Pieklam chleb regularnie przez jakis czas gdy meczyly mnie ciagle migreny i skazalam sie na diete bezsolna.
Mozna tez do takiego chleba dosypac garsc kminku, albo garstke rodzynkow.
Rodzaj uzytego miodu tez ma wplyw na smak tego chleba. Ja czasem uzywam miodu tasmanskiego Leatherwood ktory ma bardzo silny specyficzny zapach.
Eksperymetowalam z roznymi gatunkami piwa - jasne i ciemne, slodowe, ale nie wplynelo to zbytnio na smak. Poniewaz przecietna puszka piwa ma 375ml, a do przepisu potrzeba tylko 250ml, wiec wybieramy taki gatunek piwa, zeby nam bylo przyjemnie te resztke wysaczyc :-).
Je sie go jeszcze cieply, krojony w wielkie pajdy, z maslem.
Yum!
From: annas@shell02.ozemail.com.au (ANNA ZUKOWSKI)

Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności