<- RacletteLista potraw z grupy: Info - o ....Rośliny strączkowe ->

PDF Drukuj

Rokitnik

Dodano: 2000-01-01 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 2579 razy.


Rośnie dziko na suchych, nasłonecznionych i kamienistych glebach,tworząc zarośla. Sadzi się go w parkach, ogrodach jako roślinę ozdobną. Jest ciernistym krzewem wysokości do 2 m. Kwitnie żółtawo w kwietniu albo maju. Owoce dojrzewają od sierpnia do września. Najlepiej zbierać je we wrześniu, kiedy mają najwięcej witamin. Jesienne deszcze wypłukują z owoców cenne składniki odżywcze. Owoce trudno oderwać od kolczastych gałązek. Łatwo pękają, a plamy z rokitnika bardzo trudno usunąć. Owoce rokitnika są bogatym źródłem witaminy C, A, E oraz witamin z grupy B. Zawierają kwasy tłuszczowe i organiczne, olej, garbniki, olejki eteryczne i składniki mineralne. Przetwory z rokitnika mają ananasowy zapach, są soczyste i gorzko-kwaśne. Owoce można jeść na surowo, po przemrożeniu, gdyż tracą wówczas goryczkę. Mrozi się je i suszy, robi z nich soki, kisiele, galaretki, dżemy, syropy, marmolady, kompoty oraz wina i nalewki. Soku ze świeżego rokitnika można używać zamiast soku z cytryny. Suszone owoce dodaje się do dziczyzny i mięs z rożna. Zalecane są przy infekcjach, w okresie rekonwalescencji oraz w chorobie gośćcowej.

...czyli owoce pewnej odmiany wierzby (bodaj wierzba rokita, ale glowy nie daje) rosnacej glownie nad samym morzem (a przynajmniej Baltykiem);
sa to pomaranczowe, baaardzo kwasne (wrecz cierpkie) kuleczki, bogate w witamine C i mozna z nich robic konfiturki podobne do zurawin czy borowek stosowane jako dodatek do mies.
Niestety nie mam na to przepisu, ale gdy bede sie widziec z moja mama, moge sie o to spytac, bo kiedys cos takiego robila.
Znajomy moich rodzicow probowal nawet robic wino z rokitnika, ale bez sukcesu:~((
From: "Ma-Kr" <krezelk@friko6.onet.pl>

jak on smakuje?jaki ma smak do jakiego owocu podobny?
Nadesłał(a): 2006-01-11 00:01:36

dodre są z niego nalewki?
Nadesłał(a): 2006-01-17 14:01:39


Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności