<- Tajskie przyprawyLista potraw z grupy: Info - o ....Tequila ->

PDF Drukuj

Teflon

Dodano: 2000-08-21 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 1455 razy.


Teflon powstał w laboratorium amerykańskiej firmy E.I.DuPont i tylko ta firma ma prawo do używania nazwy "teflon".
Wszystkie naczynia teflonowane produkuje się z blach aluminiowych, stalowych lub aluminiowo-stalowych, które po odpowiednim przygotowaniu pokrywa się jedną lub kilkoma warstwami powłoki teflonowej.
O walorach uzytkowych tych naczyń decydują:
- jakość oraz grubość blachy
- rodzaj i liczba warstw powłoki teflonowej
- staranność przygotowania podłoża oraz technologia nanoszenia powłoki.
Naczynia teflonowe dobrej jakości są wykonane z twardej i grubej blachy, dobrze przewodzącej ciepło. Blacha, zwłaszcza na dnie naczynia nie może być zbyt cienka, bo pod wpływem ogrzewania lub uderzania bardzo łatwo się odkształca i może również odpryskiwać powłoka.
Dobre naczynia są pokryte powłokami wielowarstwowymi, bardzo gładkimi i odpornymi na ścieranie. Jest wiele rodzajów powłok, zwanych teflonem. Podstawą każdej jest półprzezroczyste tworzywo oznaczone symbolem PTFE. Producenci natomiast używają rozmaitych dodatków wzmacniających i polepszających strukturę powłoki. Firmy specjalizujące się w wytwarzaniu powłok nie przywierających produkują ich po kilka rodzajów. Np. DuPont - jeden z najbardziej znanych na świecie wytwarza najpopularniejszy Teflon dwuwarstwowy, New Teflon oraz dwa rodzaje powłok trzywarstwowych: Silverstone i o połowę trwalszy od niego Silverstone Supra.
Co wybrać?
Tutaj to trzeba patrzeć na markę producenta. DuPont nadzoruje rygorystycznie fabryki, którym udzielił koncesji. Ponadto wymagają umieszczenia swojego znaku firmowego na produkcie i informacji o rodzaju zastosowanej powłoki.
Znak DuPont można znaleźć m.in. na produktach firmy Ballarini (wytwarza garnki z wszystkimi rodzajami powłok) oraz na naczyniach Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu (jedyny zakład polski na licencji DuPont; produkuje dwuwarstwowe: Teflon i jego lepszą wersję New Teflon). Dobre powłoki produkuje też europejski Tefal.
Należy unikać natomiast ganków ze Wschodu, np. tajlandzkich (cienka blacha pokryta jedną warstwą powłoki).
Jola
From: "Jola Backiel" <ilanka@friko7.onet.pl>

Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności