Dodano: 2009-07-28 11:19:14 Język: Polski Odwiedzono: 1367 razy.
Sposób przygotowania ich jest następujący: Pogniecione maliny, obrane z korzonków, wiśnie lub porzeczki obrane z gałązek, kłaść w obszerne szklane słoje, zawiązać rzadkim płótnem albo muślinem i ustawiając na słońcu, trzymać do sfermentowania (przez 8-10 dni), tj. do oddzielenia się czystego soku od miazgi. Gdy to nastąpi, zdejmujemy nadpleśniały kożuch, zlewamy sok, a pozostałą miazgę wyciskamy w prasie albo przez sito. Sok czysty (zlany) przefiltrowuje się przez bibułką szwedzką lub przez flanelowy worek, a gdy ten przejdzie, odsącza się wyciskany sok. Powinno się otrzymać płyn zupełnie przejrzysty. Wtenczas należy go przeważyć i na każde dwa kilo soku daje się 4 kilo cukru z głowy albo miałkiego; można też zmierzyć, biorąc na każdy Iitr kilo cukru. Po dodaniu cukru, gotuje się sok, przy ciągłym szumowaniu, 5-6 minut, na wolnym ogniu. Gotowy sok jeszcze raz przecedzić przez płótno lub flanelę i zlać do suchych butelek, które zaraz korkować i pokryć lakiem lub parafiną.
Przy większej ilości najlepiej wypełniać sokiem gąsiorki oplatane, lub zlewać do beczułek po winie, dobrze gorącą wodą wymytych i odsączonych. Przechowywać soki w miejscu chłodnym, przewiewnym, suchym i cienistym.
Drugi sposób robienia tych soków jest następujący:
Wsypany w słoje owoc od razu przesypać cukrem, biorąc cukru w stosunku wyżej podanym, a po pewnym czasie zlać, przefiltrować i postępować, jak wyżej. Owoc pozostały można zalać spirytusem, a po pewnym czasie będzie wyborna nalewka. Nadesła(a): MARJA ŚLEŹAŃSKA "KUCHARZ POLSKI-1635 PRAKTYCZNYCH PRZEPISÓW" Skomentuj Powiadom o komentarzach