<- WegetarianizmLista potraw z grupy: Info - o ....Wieprzowina ->

PDF Drukuj

Wędliny

Dodano: 2000-01-01 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 1792 razy.


Wędliny już od czasów słowiańskich należyły do specjalności kuchni polskiej. Kiełbasy w Polsce są bardzo popularne.
KABANOSY
Robi się je z mielonej wieprzowiny i formuje w cienkich jelitach. Kiełbaski pekluje się, wędzi i wypieka w wysokiej temperaturze aż do wysuszenia.
Kabanosy nadają się na wyprawę turystyczną, jako przekąska do piwa i na półmisek wędlin.
KIEŁBASA ZWYCZAJNA
Jest robiona z surowego, mielonego mięsa wieprzowego i wołowego, z dodatkiem tłuszczu z bekonu. Przyprawia się ją pieprzem i czosnkiem. Ten rodzaj kiełbasy jest peklowany, wędzony i poddawany parzeniu. Kiełbasę zwyczajną można piec na ruszcie lub jeść na zimno.
PARÓWKI
przyrządza się z bardzo drobno zmielonego mięsa wołowo-wieprzowego lub cielęcego i wędzi w gorącym dymie. Parówki nadają się na śniadanie oraz na przekąski. Parówki podaje się przeważnie na gorąco.
KASZANKA
jest to czarna kiełbasa zrobiona z krwi wieprzowej, kaszy, tłuszczu z domieszką otrębów owsianych. Tą masą napełnia się cienkie jelita, a następnie gotuje. Kaszanka najlepiej smakuje usmażona z dodatkiem cebuli.
SZYNKA
należy do tych gatunków wędlin, które w procesie przyrządzania zachowują swoją strukturę. Istnieją trzy rodzaje szynki: surowa, gotowana i wędzona. Do gotowania nadaje się mięso z udźca wieprzowego lub karkówka. Ugotowana szynka jest peklowana, a następnie wędzona w zimnym dymie. Tak przygotowaną szynkę można pokryć folią lub pozostawić w naturalnej formie, obwiązaną sznurkiem.
MORTADELA
jest to duża, łagodna w smaku kiełbasa, która pochodzi z Bolonii. Produkuje się ją z mięsa wołowego, przyprawia czosnkiem i kolendrą. Martadelę można przyrządzać na wiele sposobów, dodając grzyby, paprykę lub pistacje. Jest typową wędlina kanapkowa.
KIEŁBASA MYŚLIWSKA
robi się ją obecnie z mięsa wołowo-wieprzowego, chociaż zgodnie z tradycją należy przygotować ją z mięsa wołowego z dodatkiem dzika, od którego kiełbasa wzięła nazwę. Dominującymi przyprawami jest czosnek i jałowiec.
Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności