<- Kapary - do jakich potrawa dodawaćLista potraw z grupy: Info - o ....Kasza ->

PDF Drukuj

Karczochy

Dodano: 2000-01-01 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 2431 razy.


Karczochy pochodzą z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. W Polsce są mało popularne. Smakosze uznają je, podobnie jak szparagi, za jedno z najsmaczniejszych i wykwintnych warzyw. Karczochy podobne są do wielkiego, sięgającego 2 metrów wysokości ostu. Jadalne są pąki kwiatowe, które, jak u ostu są kolczaste. Pąki kwiatowe ścina się w miarę jak dojrzewają. Po obcięciu ostrych kolców jadalne są dolne mięsiste nasady listków kwiatowych i dno kwiatowe. Trzeba jednak przed ugotowaniem oczyścić wnętrze kwiatu z cienkich włosków.
Karczochy zawierają białka, sacharozę i niewielkie ilości witaminy A, B1 i C.
KARCZOCHY GOTOWANE:
Z nie rozwiniętych kwiatostanów należy odrzucić pierwsze liście. Pozostałe przyciąć nożyczkami. Potem wycinamy środkowe włókna.Płuczemy i moczymy przez chwilę w wodzie z dodatkiem octu, by karczochy nie straciły w gotowaniu koloru. Wkładamy do wrzącej osolonej i lekko ocukrzonej wody. Gotujemy przez pół godziny. Po odcedzeniu polewamy rozgrzanym masłem lub bułką tartą.
KARCZOCHY DUSZONE
Ugotowane karczochy należy odcedzić i ułożyć w rondlu. Dodajemy wtedy masło i sok z cytryny. Polewamy niewielką ilością ciepłej wody. Dusimy pod przykryciem. Osobno przygotowujemy zasmażkę z masła i mąki. Rozprowadzymy ją rosołem. Trzymamy chwilę na ogniu by sos zgęstniał. Zalewamy im karczochy. Dodajem posiekaną pietruszkę i tarty żółty ser.
P.S.

Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności