<- Sernik 4Lista potraw z grupy: Ciasta, ciastkaSernik - Londyn ->

PDF Drukuj

Sernik 5

Dodano: 2000-08-20 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 5283 razy.


Kilogram sera,
tuzin jaj,
szklanka cukru,
kostka masla,
duza lyzka kaszy manny,
lycha maki ziemniaczanej albo jakis neutralny budyn...
Oczywiscie dodatki (aromaty, rodzynki, co tam kto jeszcze chce...)

Ser podsuszyc zeby wody za duzo nie zawieral.
Maslo (nie zmrozone!) utrzec z cukrem. Kolejno wbijac zoltka (jaja musza byc wygrzane do temperatury pokojowej, wbicie jaj prosto z lodowki moze spowodowac zwarzenie sie calosci i nadmierna sypkosc gotowego sernika).
Sztuczka polega na tym aby wbic wszystkie 12 (jak duze to mozna zmniejszyc ilosc do 10) zoltek nie powodujac zwarzenia sie calosci.
Nastepnym etapem jest dodawanie sera. Ser przecieramy przez sito i niezbyt duzymi porcjami dodajemy do kogla. Jak odpowiednio go podsuszylismy to moze udac sie wszystko rozetrzec na jednorodna mase, jak bedzie lekko krupczate to tez specjalnie nie szkodzi. Najlepiej wychodzi to z sera twarogowego homogenizowanego (takiego w kostkach) pol na pol - chudego i tlustego trzymanego przez dwa dni w temperaturze pokojowej przykrytego lniana sciereczka. Zbyt mokry ser powoduje wczesne zwarzenie sie masy i niemoznosc dobrego roztarcia, przesuszony - twardosc grudek i rowniez niemoznosc dobrego roztarcia. Kryterium moze byc to ze z sera przy przecieraniu nie tryska woda, ser nasypany (przetarty) daje sie przesypywac jak mokry piasek nie lepiac sie a roztarty jezykiem na podniebieniu nie ma twrdych ziaren powinien sie rozplywac. W trakcie ucierania sera dodajemy kasze wymieszana z maka ziemniaczana.
Po utarciu calego sera bialka pozostale z jajek ubijamy na piane. Piane te laczymy z masa serowo - jajeczna, dodajemy bakalie (lekko upudrowane maka) i wkladamy calosc do posmarowanej i posypanej formy zadnych podkladow z herbatnikow, zadnego kruchego ciasta - sama masa serowa!
No i pieczemy - jak sernik, na poczatku podrosnie, pozniej ciut siadzie i nabierze koloru - jak bedzie gotowy (patyczek, kolor) to wyjac i ostudzic.
Tu uwaga - mimo ze zadnych spulchniaczy chemicznych sie nie daje samo nagrzenie moze spowodowac wykipienie masy - w dziesieciocalowej tortownicy (glebokosc ok. 5cm) zostawiam tak z 1.5-2cm luzu.
A co dalej z tym robic - mozna zjesc od razu, mozna jak ktos cierpliwy polewy dobierac...
Ma jedna wade - czuc go malizna w zwiazku z czym ulega dematerializacji w tempie zastraszajacym!
Darek
From: ladzk@ite.waw.pl (Dariusz K. Ladziak)

Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności