Dodano: 2000-01-01 00:00:00 Język: Polski Odwiedzono: 3860 razy.
Wieloletnie badania i obserwacje naukowców, lekarzy i dietetyków potwierdziły niezwykłe właściwości brokułów. Są pomocne w leczeniu wielu groźnych chorób, gdyż zawierają przeciwutleniacze, m.in. beta-karoten, indolinę, witaminę C, kwercetynę i glukarat. Zaobserwowano, że wśród osób, które często spożywały brokuły, jest mniejsza zachorowalność na nowotwory. Brokuły, podobnie jak inne warzywa kapustne, przyspieszają wydalanie estrogenów i dlatego m.in. mają korzystny wpływ w przypadku leczenia raka sutka. Ze względu na dużą zawartość chromu, warzywo to zaleca się cukrzykom, a zwłaszcza nadciśnieniowcom, bowiem zawarte w brokułach substancje włókniste obniżają poziom cholesterolu. Brokuły najzdrowsze są wtedy, gdy spożywamy je na surowo. Atrakcyjność takiej potrawy podnoszą sosy, skomponowane na bazie czosnku i oliwy. W naszych sklepach najłatwiej dostać brokuły mrożone, które ugotowane w niewielkiej ilości osolonej wody, lub na parze, są równie smaczne i zdrowe. W stwierdzeniu, że brokuły to cudowne warzywo, nie ma ani przesady. Spróbujmy w zimowe, chłodne wieczory zamiast "mięsnej" kolacji zjeść "warzywną" - brokuły to napawdę doskonały pomysł na taką kolację.
Brokuły są podobne w smaku i wyglądzie do kalafiora. Róże kwiatowe brokułów są jednak dużo mniejsze od róż kalafiora i są ciemnozielone. Brokuły zawierają witaminy C, B, PP i A. Prócz róży jadalna jest także gruba, mięsista łodyga. Brokuły często wykorzystuje się do dekoracji sałatek i pułmisków z wędlinami. W Polsce brokuły jeszcze kilkanaście lat temu były mało znane. Obecnie można je kupić prawie w każdym supermarkecie.
Przy sporządzaniu potraw z brokułów, należy pamiętać, że pąki gotują się szybciej niż łodygi. Należy więc ustawić brokuły w garnku różami do góry. Warzywa te wkładami na wrzącą wodę. Brokuły gotuje się 10 - 15 minut w osolonej i lekko ocukrzonej wodzie. Miękkie ostrożnie wyjmujemy z wody i polewamy roztopiony- masłe- lub bułką tartą. Można także posypać je tarty- żółtym sere- lub parmezane-. Ugotowane brokuły można później zapiec. Układamy je w żaroodpornym półmisku. Osobno przygotowujemy sos beszamelowy. Polewamy ni- brokuły, posypujemy tartym serem. Zapiekamy w średniogorącym piekarniku aż się na wierzchu zrumienią.
P.S.