<- Porady - przetwory z owocówLista potraw z grupy: PoradyPorady - przyprawy ->

PDF Drukuj

Porady - przygotowanie sosów

Dodano: 2000-01-01 00:00:00
Język: Polski
Odwiedzono: 1846 razy.


- Gdy chcemy zrobić w domu majonez, trzeba pamiętać, by wszystkie składniki miały jednakową temperaturę. Nie powinny być zbyt zimne /wyjęte przed chwilą z lodówki/.
- Jeżeli majonez nie chce zgęstnieć w czasie ucierania, należy wlać odrobinę zimnej wody i dalej mieszać.
- Majonez powinien być podany do spożycia w tym samym dniu, w którym był wykonany. W przypadku, gdy chcemy go przechować, należy go przełożyć do naczyń porcelanowych lub kamiennych, przykryć i pozostawić w chłodnym miejscu w temperaturze 8 st. C.
- Zwarzony majonez można "uratować", wlewając od 3 do 5 kropli octu kręcąc dalej. W ostateczności można dodać jeszcze jedno żółtko. Po dodaniu cytryny lub octu nie wolno już lać oliwy.
- Majonez ucieramy zawsze tylko w jedną stronę. Kolejność dodawania składników: najpierw sok cytrynowy lub ocet i sól, następnie źółtko, na końcu olej lub oliwa wlewana po parę kropel. Wszystkie składniki muszą posiadać temp. pokojową, bo inaczej majonez zwarzy się.
- Aby na sosie nie powstawała pianka, pociągamy jego powierzchnię masłem /kawałeczkiem masła nakłutym na widelec kilkakrotnie dotykamy powierzchni sosu/.
- Po podprawieniu sosu żółtkiem lub tłustą śmietaną, nie należy już go gotować.
- Sosów gorących nie należy przygotowywać na zapas z dnia na dzień, ponieważ podczas stygnięcia obsychają na powierzchni, stają się mniej smaczne, łatwiej kwaśnieją. - Sosy najlepiej jest odgrzewać w kąpieli wodnej. Garnuszek z sosem wstawiamy do rondelka z wrzącą wodą, tak by był w niej zanurzony do ok. 3/4 wysokości.
- Aby w sosie nie powstawały "kluseczki", należy zasmażkę rozprowadzić lekko osoloną, zimną wodą.
Skomentuj
Powiadom o komentarzach


MM Informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności